19.1. Viiristminõ ”Vedenristiminen, vedensiunaaminen”
Suomessa: Loppiainen; Teofania, Jumalan ilmestyminen, Herramme Jeesuksen Kristuksen kaste (6.1.)
Setoilla tämä pyhä lopetti kaksiviikkoisen pääosin lepäämiseen käytetyn joulunajan. Kirkosta tuotiin kotiin papin siunaamaa vettä, jota kotona siroteltiin pikkuluudalla joka puolelle, sisällä ja ulkona ja sanottiin: Esä, Puja ja Püha Vaimu nimel.
Tätä vettä säilytettiin koko vuoden ja käytettiin erilaisten vaivojen ja sairauksien lääkintään sekä ihmisillä että kotieläimillä. Uskottiin tällaisen siunatun veden säilyvän pullossa kunnossa ainakin seuraavaan Loppiaiseen saakka.
Vedenristimisjuhlan aattona tehtiin kotona kaikkiin oviin ja ikkunoihin tervalla, hiilellä tai liidulla ristinmerkit. Myös kaivon kannen päälle tehtiin puunpalasista pieni risti. Tällä tavalla torjuttiin ja suojauduttiin pahoilta voimilta, sillä uskottiin että vastasyntynyt Jeesus oli vielä voimaton ennen omaa kastettaan.
Kuva: Tapio Mäkeläinen, Riian Pietarin kirkko 2.1.2026: Itämaan tietäjät saapuvat Loppiaisena tervehtimään Jeesus-lasta

Vastaa