Kymmenessä päivässä sivusto pystyyn

kirjoittaja

in

Tämä Setukaisten ystävien sivusto kehitettiin yhdistyksen hallituksen voimin kymmenessä päivässä kesän 2020 kynnyksellä. Sivuston pohjana on yhdistyksen vanha sivusto, jonka ylläpito html-koodilla oli toisaalta nostalgista. toisaalta hankalaa. Se palautti mieleeni 1990-luvun, jolloin kehitin ensimmäisiä verkkosivujani ja opetin niiden laatimista ammattikorkeakoulussa.

Alkuun vanhan sivuston tietoja siirrettiin uudelle sivustolle, mutta pian alkoi hahmottua sivuston rakenne: ajankohtaista, blogi, yhdistys, Setomaa, kirjallisuus ja kieli. Sivuston sisältö ja kuvat ovat ”vaiheessa”, niitä kehitetään jatkuvasti.

Sivuston lukijoiden ideat sivuston kehittämiseksi ja uusiksi sisällöiksi ovat tervetulleita.

Kirjoittaja Eija Kalliala on tietokirjailija, Setukaisten ystävät ry:n verkkosivuston ylläpitäjä ja rahastonhoitaja.


Kommentit

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *